Publicatia Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale si Meridionale
Revista de spiritualitate ortodoxa si informare - www.apostolia.eu
Ziua Înălţării Sfintei Cruci a devenit de mulţi ani un prilej de bucurie sfântă pentru românii din Dublin, în anul 2000 înfiinţându-se aici prima parohie ortodoxă aparţinătoare Bisericii Ortodoxe Române. După bucuria naşterii, în fiecare an a urmat bucuria aniversării, cu darurile aferente: vizitele Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif sau ale Preasfinţiţilor Părinţi Episcopi vicari Marc şi Ignatie, hirotoniile întru diacon sau preot ale părinţilor care acum sunt parohi în diferite părţi ale Irlandei sau agapele frăţeşti de după Liturghie care sporesc bucuria comuniunii.
Anul acesta, ziua hramului parohiei „Înălţarea Sfintei Cruci” a încununat toate celelalte praznice prin faptul că a avut loc sfinţirea primului altar ortodox românesc în insula Sfântului Patrick, alături de hirotonirea întru preot a doi vrednici diaconi ai acestei parohii. Deviza acestei sărbători avea să fie enunţată de Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif în Liturghia oficiată în ajunul hramului, când părintele diacon Romeo Gămulescu a primit prin mâinile vlădicii harul preoţiei: „Să aveţi preoţi din belşug, să nu fie sărăcie în cele ale slujirii aici, la Dublin!”.
A doua zi, duminică, 14 septembrie, unsprezece preoţi slujitori la care avea să se adauge în cursul Liturghiei un al doisprezecelea aveau să fie – asemenea Apostolilor – martori şi slujitori ai lucrării sfinţitoare a Mântuitorului Hristos. Prin mâna Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Iosif, secondat de Preasfinţitul Părinte Episcop Ignatie, Paraclisul Centrului Misionar Sfântul Ioan Botezătorul devenea un loc sfânt, unde, asemenea sutelor de mii de locuri sfinte din întreaga Biserică Ortodoxă, Dumnezeu avea să sălăşluiască în mijlocul poporului Său. Cinstita şi de Viaţă Făcătoarea Cruce a Domnului, alături de Sfântul Înainte-Mergător, Proroc şi Botezător Ioan au fost aleşi protectorii acestui sfânt locaş.
La Sfânta Liturghie care a urmat slujbei de sfinţire, numeroşii participanţi – peste o mie de persoane – au fost martorii plini de bucurie al clipelor când un al doisprezecelea preot a intrat în rândul soborului preoţilor slujitori, părintele diacon Iulius Aurelian Mureşan fiind hirotonit, prin mâinile Înaltului nostru Ierarh, întru preot.
„Cine dă un pahar cu apă Ucenicilor Mei, Apostolilor Mei, preotului, ajută ca Evanghelia Mea să fie propovăduită"
Mulţumind preoţilor nou hirotoniţi că au primit această Cruce a slujirii preoţeşti, precum şi familiilor lor – pentru că preotul ia de la ai săi şi dă celorlalţi, sărăcindu-i pe ai lui –, Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif ne-a împărtăşit aceste gânduri: „De câte ori hirotonim sau primim un preot nou în comunitate este bine să ne gândim la rolul lui, ce înseamnă a fi preot, ce înseamnă a avea preot, ce înseamnă a nu avea preot. În urmă cu 2-3 ani eram la Bruxelles şi, la un moment dat, după sfârşitul slujbei, câţiva dintre credincioşi stăteau în faţa Bisericii. Când am ieşit de acolo, i-am întrebat: «De unde sunteţi, ce faceţi?». «Suntem din oraşul cutare, ţara cutare, suntem acolo de câţiva ani, dar ne întoarcem în România, pentru că nu avem preot». Străinătatea li se părea – după spusele lor – atât de apăsătoare, încât a trebuit să plece. Haideţi să ne gândim, plecând de la aceasta, ce a fost viaţa omului fără Hristos, fără Sfânta Împărtăşanie, fără iertare. A fost cam ceea ce simţeau aceşti oameni, aceşti creştini ortodocşi – români de data aceasta –, care ziceau: «Nu mai rezistăm, nu mai putem, mergem acasă!». Cam asta trebuia să fie viaţa oamenilor înainte de venirea lui Hristos pe pământ, adică o viaţă în care nu mai era linişte, în care sufletul omului nu mai găsea liman, mai ales nu mai găsea iertare, nu mai găsea liniştea iertării nicăieri. O căutau în tot felul de idolatrii, în tot felul de lucruri pe care le făceau, fie plăcerile trupului, fie războaie, fie orgoliile naţionale. Naţiile se băteau între ele ca să demonstreze una alteia că sunt mai tari, sunt mai bune şi îşi puneau nădejdea în imperiul mântuitor, cum era de exemplu Imperiul Roman. Toată lumea venera Imperiul Roman şi ordinea care se făcuse acolo, indiferent de zeităţile la care oamenii se închinau. Şi iată că vine Hristos şi lasă lumii preoţia. Când spun preoţia mă gândesc la toată slujirea, şi la cea a episcopilor şi la cea a preoţilor. Slujirea aceasta care lucrează în popor, care lucrează în sufletul omului. Ce lucrează în sufletul omului preoţia? Ceea ce Hristos ne-a adus. Adică El a îmblânzit, a liniştit valurile mării, valurile apelor, şi ne gândim la episodul din Evanghelie în care vine noaptea pe mare la ucenicii Săi. Şi marea fiind învolburată cu valurile mari, o linişteşte. Nu linişteşte valurile mării de dragul unei minuni pe care ar fi putut să o facă în faţa ucenicilor, nici pentru a arăta că este Stăpânul creaţiei, ci mai ales pentru a arăta că valurile lăuntrice ale sufletului omenesc nu pot fi liniştite decât de Dumnezeul Cel adevărat când spune: linişteşte-te, fii liber, păcatul tău l-am luat asupra Mea. Iată ce aduce Hristos nou în lume. Dar mai ales Se aduce pe Sine, alături de firea noastră omenească..."
Nu doar marea a potolit-o Hristos, ci şi neliniştita vreme irlandeză. Toţi cei care s-au ostenit cu pregătirea hramului, a altarului de vară în care urma să aibă loc Sfânta Liturghie – paraclisul fiind neîncăpător pentru numărul de oameni estimat –, purtau în sufletele lor această rugăciune către Ziditorul a toate: „Doamne, ajută-ne să fie vreme frumoasă în Duminica hramului!”.Şi, într-un mod neobişnuit pentru această perioadă a anului pe aceste meleaguri, vremea a fost senină şi surâzătoare, cu o limpezime de vară românească, asemenea sufletului românesc, plin de dragoste şi de înţelegere pentru aproapele.
De altfel, în gândurile împărtăşite în cuvântul de învăţătură rostit, Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Ignatie ne-a îndemnat „să nu avem o percepţie reducţionistă, unilaterală a Crucii, ca adică prin Cruce să înţelegem doar suferinţa. Crucea nu este numai suferinţă, ci este în primul rând dragoste. Şi Hristos pe Cruce ne descoperă care este adevărata dragoste a lui Dumnezeu, în contrast cu dragostea noastră, a oamenilor, care este foarte instabilă”. „Noi, oamenii, nu ştim să iubim dacă nu ne învaţă Dumnezeu să iubim. Şi Hristos pe Cruce ne-a învăţat să iubim. Dragostea lui Hristos pe Cruce a fost cea în care ne-a dăruit totul.”
Plini de recunoştinţă faţă de Mântuitorul Hristos, Care pe Cruce ne împărtăşeşte dragostea Tatălui şi ne trimite apoi Duhul Sfânt să ne sfinţească, la plinirea acestui praznic strigăm şi noi „Doamne, slavă Ţie pentru tot şi toate!”.

Publicatia Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale
Site-ul www.apostolia.eu este finanţat de GUVERNUL ROMÂNIEI - Departamentul pentru Românii de Pretutindeni
Conținutul acestui website nu reprezintă poziția oficială a Departamentului pentru Românii de Pretutindeni
Copyright @ 2008 - 2023 Apostolia. Toate drepturule rezervate
Publicatie implementata de GWP Team