Hramul mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Aldeia de Santa Margarida

publicat in Din viaţa parohiilor pe 24 Septembrie 2021, 20:51

Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, s‑a aflat în perioada 14‑15 august la mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Aldeia de Santa Margarida, Portugalia, cu ocazia serbării hramului. Sâmbătă, 14 august, Preasfinția Sa a săvârșit slujba Vecerniei Mari unită cu Litia, apoi slujba Utreniei și Prohodul Maicii Domnului, alături fiindu‑i un sobor de preoți și diaconi.

Duminică, în ziua prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, Preasfinția Sa a slujit Sfânta Liturghie în altarul de vară al mănăstirii, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Timotei a tâlcuit pericopa evanghelică rânduită pentru această duminică, a VIII‑a după Rusalii: înmulțirea celor cinci pâini și a celor doi pești. „Prin minunea înmulțirii pâinilor și a peștilor, Mântuitorul nostru Iisus Hristos, prefigurează Sfânta Liturghie pe care noi o săvârșim astăzi.” În continuare, ierarhul a explicat de ce o numim pe Maica Domnului „Maica Vieții”. „O numim pe Maica Domnului Maica vieții pentru că ea este primul om care s‑a împărtășit, care l‑a primit pe Domnul Hristos întru sine. Până atunci nimeni nu s‑a împărtășit, până ce Domnul nu s‑a sălășluit în ea, la Bunavestire. Viața s‑a sălășluit în ea, și ea a devenit Maica vieții. Mântuitorul a rânduit ca trupul ei să nu fie supus stricăciunii. Nu doar Maica Domnului a ajuns la nestricăciune, avem sfinți ale căror trupuri nu au fost supuse stricăciunii. Împărtășindu‑se cu Viața, cu Trupul și Sângele Domnului Iisus Hristos, trupurile lor s‑au sfințit. Nu suntem chemați să ne sfințim numai sufletele, ci și trupul trebuie să se umple de harul Sfântului Duh. La fiecare Sfântă Liturghie suntem datori a ne împărtăși cu Trupul și Sângele Domnului, atâta vreme cât nu avem păcate opritoare de la Sfânta Împărtășanie.” Fiecare credincios care a participat la hramul Mănăstirii, a primit din partea acesteia un pachet, respectându‑se măsurile igienico‑sanitare impuse de autorități.

Preasfinția Sa i‑a acordat preacuviosului părinte Daniel Pinciuc, viețuitor al mănăstirii, rangul de protosinghel. La Sfânta Liturghie au participat și ctitorii mănăstirii, Arsenie și Loredana Szeker, împreună cu cele două fiice, Iarina și Noela.