Mitropolitul Serafim a mulțumit conducerii Crucii Roșii Bavareze pentru acțiunile ei social‑umanitare

publicat in Din viaţa parohiilor pe 17 Septembrie 2021, 20:38

O delegație formată din membri ai conducerii Crucii Roșii Bavareze a participat duminică, 18 iulie 2021, la Sfânta Liturghie arhierească oficiată în Catedrala Mitropolitană din Nürberg. În cadrul slujbei, Părintele Mitropolit i‑a înmânat Ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni” domnului Michael Raut, președintele executiv al acestei instituții, precum și domnului Dieter Hauenstein, vicepreședintele executiv. Distincția le‑a fost acordată în semn de mulțumire și de apreciere pentru angajarea Crucii Roșii Bavareze în acțiuni social‑umanitare, atât pe timpul pandemiei Covid‑19, cât și înaintea acestei perioade grele. În urma colaborăii Mitropoliei cu Crucea Roșie, au fost trimise în ultimii ani 4 autospeciale în România (două la Iași și două la Huși), iar cu această ocazie o altă ambulanță a fost direcționată către Spitalul de Copii „Sfântul Ioan” din Galați. De asemenea, în perioada de vârf a pandemiei a fost trimis un transport cu măști, mănuși de protecție și combinezoane. Părintele Klaus Klein, preot ortodox al Crucii Roșii,  a fost hirotesit iconom stavrofor, pentru angajamentul lui în îndeplinirea acestor acțiuni umanitare.

Din partea Crucii Roșii, domnul Johannes Stegmann, responsabil pentru voluntarii din Franconia Superioară și Mijlocie, l‑a investit pe părintele ieromonah Chiril Socaciu (inspector eparhial și paroh al parohiei „Sfinții Apostoli” din Erlangen) ca responsabil spiritual în proiectul „Herzenswunsch Hospizmobil”, un nou serviciu înființat în cadrul Crucii Roșii, care încearcă să îndeplinească o ultimă dorință celor aflați în apropierea momentului trecerii la cele veșnice.