Slujire arhierească la Leeds

publicat in Din viaţa parohiilor pe 15 Martie 2020, 21:00

Duminică, 19 ianuarie, parohia ortodoxă „Sfântul Macarie cel Mare” din Leeds, oraş din nordul Angliei, și‑a sărbătorit ocrotitorul.

Anul aceasta, comunitatea din Leeds a trăit bucuria de a‑l avea în mijlocul ei, la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, pe Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale. A fost o vizită mult așteptată, dacă ne gândim că au trecut deja doi ani de la ultima vizită în parohie a Părintelui Mitropolit. Bucuria de a‑l avea alături a fost întregită și de prezența preoților slujitori Ciprian Bădin, de la Parohia din Preston, Iustin Mihoc, de la Parohia din Durham, Constantin Stavar de la Misiunea din Manchester și a arhidiaconului Paul Loghin.

Înaltpreasfinția Sa l‑a hirotesit în treapta de duhovnic pe părintele Iustin Mihoc, iar Cristian Solcanu a fost hirotesit întru citeț.

Liturghia arhierească s‑a încheiat cu predica Părintelui Mitropolit, care a pus accentul pe rolul esențial al Sfintei Liturghii în viața fiecărui creștin, moment de întâlnire în mod tainic cu Hristos. 

În încheierea acestei zile credincioșii s‑au bucurat de agapa tradițională de hram, specifică acestor momente duhovnicești. În tot acest timp, Părintele Mitropolit Iosif a răspuns cu binecunoscuta‑i răbdare şi dragoste tuturor celor care i‑au cerut sfatul, rugăciunea sau binecuvântarea.

Multumim Domnului și Sfântului Macarie pentru toate darurile făcute nouă în acestă zi de sărbătoare.