Publicatia Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale si Meridionale
Revista de spiritualitate ortodoxa si informare - www.apostolia.eu
La început de noiembrie, Parohia „Sfântul Ierarh Nectarie din Eghina” – Papenburg‑Sögel, a găzduit întâlnirea anuală a Cercului Pastoral al Protoieriei Germaniei de Nord, prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim.
Sâmbătă, 3 noiembrie, Mitropolitul Serafim și preoții din Germania de Nord s‑au întâlnit cu Irmgard Welling, primarul orașului Sögel, pe terenul unde se va ridica o biserică românească în stil maramureșean. Prin bunăvoința acestuia, parohia românească a obținut un teren în concesiune gratuită pentru 99 de ani, unde românii își vor putea construi propriul lăcaș.
În aceeași zi, parohia a găzduit lucrările Cercului Pastoral al Protopopiatului Germaniei de Nord, prezidat de Mitropolitul Serafim, cu participarea tuturor slujitorilor altarelor de la parohiile nordice, în cadrul căruia s‑au dezbătut mai multe probleme actuale privind pastoraţia copiilor şi a tinerilor. Seara a continuat cu Taina Sfântului Maslu, la biserica „St. Jakobus”, în cadrul căreia Părintele Mitropolit a hirotesit pe Pr. Marius‑Gabriel Matei, parohul din Sögel, întru Protoiereu al Protoieriei Germaniei de Nord.
Comemorări ale soldaților români din Primul Război Mondial în Germania și Austria
Centenarul Marii Uniri a fost marcat în diaspora central‑europeană prin comemorarea soldaților români care nu s‑au mai întors acasă din Primul Război Mondial. Cu ajutorul asociației „Federația populară germană pentru îngrijirea mormintelor de război” (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.), au fost identificate 647 de morminte ale eroilor români în 25 de cimitire de pe teritoriul Germaniei.
Tradițional, în preajma Rusaliilor are loc pomenirea soldaților din cimitirul alsacian de la Soultzmatt, cu participarea ierarhilor și a credincioșilor români din Franța și din Germania. Pe lângă aceasta, au fost săvâr‑șite de către preoții locali, împreună cu credincioșii, slujbe de pomenire în oraşele Nürnberg (26 mai), Ingolstadt (13 iulie), Neumarkt (30 septembrie), Worms (9 octombrie) şi Dülmen‑Münster (3 noiembrie). Totodată, în Austria s‑a continuat tradiția de pomenire, cu prilejul Zilei Eroilor sau de Ziua Națională a Austriei, în mai multe oraşe, printre care Viena (26 aprilie, 17 mai, 3 noiembrie), Zwentendorf și Tulln (25 mai), Bruckneudorf și Sommerein (23 octombrie). Comemorările vor continua în ziua de 1 Decembrie, cu prilejul Zilei Naționale a României, și prin sărbătorirea Centenarului Marii Uniri, în oraşele Zwickau (227 soldați) și Ulm (99 soldați).
Majoritatea soldaților înmormântați departe de țară au fost prizonieri de război, au suportat condiții de detenție deosebit de grele, au îndurat foamea, frigul și epuizarea prin muncă silnică. În jur de 3500 de soldaţi români care au luptat în Primul Război Mondial sunt înmormântaţi în cimitirele militare din Germania și Austria, unii așteptând încă să fie găsiți și pomeniți.

Publicatia Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale
Site-ul www.apostolia.eu este finanţat de GUVERNUL ROMÂNIEI - Departamentul pentru Românii de Pretutindeni
Conținutul acestui website nu reprezintă poziția oficială a Departamentului pentru Românii de Pretutindeni
Copyright @ 2008 - 2023 Apostolia. Toate drepturule rezervate
Publicatie implementata de GWP Team