Team Building NEPSIS

publicat in Asociaţia Nepsis pe 18 Decembrie 2018, 05:15

La sfârșitul lunii august, Nepsis Franța a organizat a patra reuniune națională, numită Team Building, la Centrul de Spiritualitate „Sainte Croix” al Mitropoliei noastre, situat în regiunea Dordogne. Această ediție a reunit tineri din toate colțurile hexagonului, aduși împreună de mărturisirea credinței ortodoxe. A fost o ocazie de a ne întâlni și de a discuta despre evenimentele viitoare.

„A fost prima mea participare la Team Building Nepsis și am avut ocazia să‑mi petrec timpul cu prietenii într‑un decor idilic, departe de zgomotul și de poluarea orașelor mari. Am fost uniți în rugăciune, am pregătit întâlnirile viitoare și am trăit momente frumoase. A fost o întâlnire în care s‑au regăsit credința, bucuria, prietenia”, a spus Bogdan Bucur.

În timpul acestui week‑end am participat la o de conferință cu părintele Philippe Dautais, căruia îi mulțumim pentru primirea călduroasă. Părintele ne‑a vorbit despre cum se poate trăi credința creștină în rândul tinerilor. Două gânduri ne‑au marcat: „Dumnezeu este libertatea realizată, omul este libertate în curs de realizare” și „libertatea înseamnă să devin persoana care sunt”.

#Credință #Trezvie #Prietenie