Slujbă de pomenire pentru victimele atentatului de la Madrid

publicat in Din viaţa parohiilor pe 19 Aprilie 2017, 17:01

În data de 10 martie 2017, cu binecuvântarea Preasfinţiei Sale, Preasfinţitul Părin­te Timotei, Episcopul Ortodox Român al Episcopiei Spaniei şi Portugaliei, la in­vitaţia Excelenţei Sale, Doamnei Gabriela Dancău, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al României în Regatul Spaniei, a fost săvârşită de către Pc. Pr. George Cimpoca, protoiereu al Protopopiatului Madrid Est, Părintele Pc. Pr. Ilie Tabarcia, protoiereu al Protopopiatului Madrid Nord, şi Pc. Pr. Cristian Deac, protoiereu al Pro­topopiatului Madrid Sud, slujba de pomenire pentru victimele atentatului din 11 mar­tie 2004 de la Madrid, în urma căruia au murit 191 de persoane, dintre care 16 români: Aloiş Mărtinaş (27 ani), Olimpiu Csaba Jigovski (26 ani), Livia Bogdan (27 ani), Şte­fan Budai (37 ani), Alexandru Horaţiu Suciu (18 ani), Elena Pleş (33 ani), Emilian Popescu (44 ani), Nicoleta Deac (23 ani), Petrică Geneva (34 ani), Ionuţ Popa (23 ani), Paula Mihaela Sfeatcu (27 ani), Ştefan Modol (45 ani), Georgeta Gabriela Dima, Mariana Negru (40 ani), Tibor Budi (37 ani), Anca Valeria Bodea (26 de ani).

Dumnezeu să-i odihneas­că în pace!

Atentatele sunt o ofensă adusă lui Dumnezeu şi dem­nităţii umane. Creştinismul încurajează sacrificiul de sine, înţelegând prin acesta nu de­tonări sau autodetonări în spaţii publice pentru a face cât mai multe victime, ci o renunţare la dorinţele egois­te, la ambiţiile efemere şi la nepăsarea faţă de semeni. Un astfel de sacrificiu înseamnă respect faţă de viaţa umană şi un efort conştient şi bine­venit pentru promovarea va­lorilor autentice.