publicat in Din viaţa parohiilor pe 25 Mai 2016, 06:36
În Duminica Sfintei Cruci, 3 aprilie 2016, Preasfinţitul Părinte Episcop Timotei a slujit Sfânta Liturghie arhierească în parohia Sfântului Efrem cel Noudin Torrent. În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa l-a botezat pe micuţul Efrem, al doilea copil al Părintelui paroh Vasile Pop şi al doamnei preotese Andrea. Naşii pruncului au fost Părintele Ilarion Mata şi doamna preoteasă Loredana, veniţi din ţară pentru acest moment de bucurie din comunitatea Torrent.
Alături de Preasfinţia Sa au slujit: Protosinghelul Teofil Popescu de la Mănăstirea Schimbarea la Faţă, Cheile Turzii, Părintele Ilarion Mata de la parohia Hârja, Bacău şi Părintele paroh Vasile Pop.
Slujba acestei zile a fost înfrumuseţată de Scoaterea Sfintei Cruci în mijlocul bisericii spre închinare şi de sfinţirea icoanei Maicii Domnului Gliko Filusa.
La finalul slujbei, Preasfinţitul Timotei a ţinut un amplu cuvânt de învăţătură în care a explicat credincioşilor prezenţi sensul purtării crucii şi importanţa asumării crucii primite de la Dumnezeu, arătând că, mai ales astăzi, trebuie să ne purtăm cu demnitate crucea, fără de care nu există biruinţă în viaţa noastră.