Prima slujbă ortodoxă în oraşul Lugo

publicat in Din viaţa parohiilor pe 23 Aprilie 2015, 19:36

Ziua de 8 martie 2015 a fost una deo­sebită pentru credincioşii ortodocşi din oraşul Lugo. Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Timotei un sobor de preoţi a slujit pentru prima dată în acest oraş, oficiind Taina Sfântului Maslu. Alături de părintele paroh Radu Iacob au slujit părin­tele protopop Nicolae Florin Goia de la Pa­rohia Gijon, părintele Trifan Danu de la Pa­rohia A Coruna, părintele protosinghel Porfirie Florea de la Parohia Leon şi părin­tele Sorin Cosmin Trică de la Parohia Avila. După închereiea Sfântului Maslu cei prezenţi au săvârşit un parastas pentru odih­na sufletelor celor adormiţi.

La final, Părintele protopop a ţinut un fru­mos cuvânt de învăţătură, sub motto-ul biblic: „Doamne, bine este nouă să fim aici!”, referindu-se prin aceasta atât la lumina taborică, pe al cărei teolog – Sfântul Grigorie Palama l-am sărbătorit în aceeaşi zi, cât şi la bucuria acestei prime întâlniri într-un cadru eclesial.

În încheiere, Părintele paroh Radu Iacob a mulţumit Părinţilor prezenţi pentru dăru­irea cu care au răspuns invitaţiei şi enoriaşilor parohiei pentru efortul depus în a organiza această întâlnire.

La plecare, doamnele şi domnişoarele prezente au primit un mic dar de Ziua Internaţională a Femeii, o floare, în semn de recunoştinţă pentru dăruirea şi jertfa lor.