publicat in Din viaţa parohiilor pe 16 Decembrie 2014, 04:21
Duminică, 2 noiembrie, parohia ortodoxă română „Sfântul Ierarh Nicolae” din Orvieto a îmbrăcat haine de sărbătoare, împlinindu-se 10 ani de la întemeierea parohiei.
Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.
Unul dintre momentele importante în timpul Sfintei Liturghii a fost hirotonia în treapta de diacon onorific a ipodiaconului Florin Tapu, precedată de hirotesirea în treapta de ipodiacon a paraclisierilor Vasile Ganev şi Iurie Elisovetschi şi de binecuvântarea spre a citi la strană a doamnei Lia Timovskaya.
Alături de enoriaşi au împărtăşit bucuria sărbătorii Excelenţa Sa doamna Ambasador al Republicii Moldova în Italia, Stela Stingaci, Excelenţa Sa domnul Ambasador al României pe lângă Sfântul Scaun, Bogdan Tataru-Cazaban, primarul de Orvieto, domnul Giuseppe Germano.
După Sfânta Liturghie, copiii din parohie au prezentat un concert cu titlul: „Toiagul Păstoriei”. Sărbătoarea s-a încheiat cu o masă festivă, la care au fost invitaţi toţi cei prezenţi.