Slujbă arhierească la Parohia „Sfântul Ierarh Nicolae" din Orvieto. Jubileul de 10 ani de la înfiinţare

publicat in Din viaţa parohiilor pe 16 Decembrie 2014, 04:21

Duminică, 2 noiembrie, parohia ortodo­xă română „Sfântul Ierarh Nicolae” din Orvieto a îmbrăcat haine de sărbătoare, împlinindu-se 10 ani de la întemeierea parohiei.

Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Unul dintre momentele importante în timpul Sfintei Liturghii a fost hirotonia în treapta de diacon onorific a ipodiaconului Florin Tapu, precedată de hirotesirea în treap­ta de ipodiacon a paraclisierilor Vasile Ganev şi Iurie Elisovetschi şi de binecuvântarea spre a citi la strană a doamnei Lia Timovskaya.

Alături de enoriaşi au împărtăşit bucu­ria sărbătorii Excelenţa Sa doamna Ambasador al Republicii Moldova în Italia, Stela Stingaci, Excelenţa Sa domnul Ambasador al României pe lângă Sfântul Scaun, Bogdan Tataru-Cazaban, primarul de Orvieto, dom­nul Giuseppe Germano.

După Sfânta Liturghie, copiii din paro­hie au prezentat un concert cu titlul: „Toiagul Păstoriei”. Sărbătoarea s-a încheiat cu o masă festivă, la care au fost invitaţi toţi cei prezenţi.