Mănăstirea ortodoxă din Vilaller-Spania şi-a sărbătorit hramul

publicat in Din viaţa parohiilor pe 19 Noiembrie 2014, 10:58

Sâmbătă, 11 octombrie 2014, mănăstirea ortodoxă română din Vilaller s-a îmbrăcat în straie de sărbătoare cu ocazia hramului. Liturghia Arhiereas­că a fost săvârşită pe altarul de vară de către Preasfinţitul Episcop Timo- tei al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, înconjurat de un sobor de preoţi din episcopie veniţi în pelerinaj cu credincioşi din parohiile în care slujesc.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a pus în lumină personalitatea Sfintei Parascheva şi a scos în evidenţă evlavia românilor faţă de Cuvioasa, care a fost şi motivul principal al punerii mănăstirii sub ocrotirea ei.

În încheierea cuvântului, Preasfinţitul Episcop Timotei a mulţumit direct credincioşilor care au contribuit, în frunte cu preoţii lor, la înnoirea edificiului mănăstirii într-un timp foarte scurt.