publicat in Canonica pe 10 Iulie 2017, 05:21
Instituţia autonomiei este prezentă în viaţa comunităţilor creştine încă din perioada apostolică. Deplina responsabilitate a Bisericilor locale, subliniată încă din Faptele Apostolilor, epistolele şi scrierile apostolice, a fost întotdeauna pusă în legătură cu principiul coresponsabilităţii în întregul corp eclezial1. Astfel, autonomia a fost încadrată în sinodalitate, iar sinodalitatea a consolidat autonomia2.
În secolele IV-V,punând în valoare organizarea politică a imperiului, Biserica a structurat un sistem mitropolitan, conferindu-i acestuia toate elementele de autonomie3american dating sites for marriagelaws on dating a minor in canada. Pentru mai multe detalii privind conceptul de autonomie bisericească, vezi Liviu Stan, „Despre autonomia bisericească”, în Studii Teologice, 10/1958, pp. 376-393.